Narzędzia do czyszczenia i inspekcji kominów i wentylacji
Profesjonalne narzędzia kominiarskie

Virra Fire

Virra Pro

Virra Vent

Sprawdź nasze zestawy do czyszczenia kominów i wentylacji:

Virra Click

Gotowe zestawy Virra Click do czyszczenia kominów od dołu. Przeznaczone do czyszczenia różnych typów kominów o różnej długości. Możliwość dopasowania zestawu czyszczącego z dokładnością do 1m. Duży wybór dedykowanych głowic czyszczących Virra z wymiennymi wkładami.

Virra Max Pro

Uniwersalne lance do mechanicznego czyszczenia kominów. Niezawodne i nowoczesne narzędzie do obrotowego czyszczenia kominów metodą łańcuchową - na wiertarkę. Solidna konstrukcja oraz mnogość zastosowań powodują, że Virra PRO jest obowiązkowym narzędziem w każdej firmie związanej z branżą kominiarską.

Virra Max Fire

Uniwersalne lance do mechanicznego czyszczenia kominów. Niezawodne i nowoczesne narzędzie do obrotowego czyszczenia kominów metodą łańcuchową - na wiertarkę. Solidna konstrukcja oraz mnogość zastosowań powodują, że Virra PRO jest obowiązkowym narzędziem w każdej firmie związanej z branżą kominiarską.

Virra Vent

Uniwersalne lance do mechanicznego czyszczenia kominów. Niezawodne i nowoczesne narzędzie do obrotowego czyszczenia kominów metodą łańcuchową - na wiertarkę. Solidna konstrukcja oraz mnogość zastosowań powodują, że Virra PRO jest obowiązkowym narzędziem w każdej firmie związanej z branżą kominiarską.

Głowice Virra

Uniwersalne lance do mechanicznego czyszczenia kominów. Niezawodne i nowoczesne narzędzie do obrotowego czyszczenia kominów metodą łańcuchową - na wiertarkę. Solidna konstrukcja oraz mnogość zastosowań powodują, że Virra PRO jest obowiązkowym narzędziem w każdej firmie związanej z branżą kominiarską.

Akcesoria

Dodatkowe elementy i akcesoria do zestawu Virra Pro, Virra Fire i Virra Vent. Pokrowce, adaptery, zestawy naprawcze.

Miernik szczelności

Miernik przeznaczony jest do wykonywania prób szczelności przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych tzw. małych kominów, powszechnie stosowanych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Lokalizator

Lokalizator Virra Locator – elektroniczny lokalizator do odnajdywania miejsca zagruzowania komina, zatoru w przewodach kominowych, w prosty sposób wskazuje miejsce usterki w przewodzie kominowym.

Kamera

Kolorowa kamera inspekcyjna kominowa, monitor 7″ z funkcją nagrywania i odtwarzania obrazu. Posiada dwa obiektywy do filmowania z przodu oraz z boku przewodu. Wyposażona w mocną baterię 6,8Ah która pozwala na długą pracę kamery.

Wiertnica kominowa

Wiertnica kominowa diamentowa do rozwiercania kominów. Jedyna dedykowana dla branży kominiarstwa mocna, z płynną regulacją obrotów, przekładnie sprzęgła zanurzone w oleju, w komplecie solidny statyw z regulowanym pochyłem, wiertnica na łożyskowanej suwnicy, posiada koła transportowe.

Kamera Turbospiner Cyklop

Kamera Turbospiner CYKLOP – kompaktowa i poręczna kamera na kablu 20 metrów. Można ją bezpośrednio doczepić za pomocą trytki do lancy Turbospiner tuż za głowica czyszczącą. Dzięki temu otrzymamy podgląd czyszczonego przewodu w czasie rzeczywistym. Możemy również wprowadzić kamerę przed lub po czyszczeniu, żeby sprawdzić jakość wykonanej pracy.

Dlaczego Virra?

Zestawy do czyszczenia komina  od dołu

Czyszczenie komina to bardzo ważna czynność, która jest nie tylko aspektem estetycznym, ale zapewnia bezpieczeństwo instalacji grzewczej. Ważne również jest to, że przepisy wymagają dbania o instalację poprzez czyszczenie kominów. Nieprzestrzeganie tych przepisów może być również karane mandatem. Czyszczenie komina jest też obowiązkiem, o którym należy pamiętać, ze względu na bezpieczeństwo osób użytkujących taką instalację. Zestaw do czyszczenia komina to komplet narzędzi kominiarskich, które pomogą wykonać tę pracę.

Aby prawidłowo przeprowadzić czyszczenie komina, trzeba być zaopatrzonym w taki zestaw i do niego należą przedłużki, które pomogą dotrzeć do wszystkich zakamarków przewodu, szczotki obrotowe, które są uniwersalne i posiadają nylonowe, sprężynowe, łańcuchowe wkłady, adaptery do wiertarek do czyszczenia komina na wiertarkę.

 

Mechaniczne czyszczenie komina

Jak wiadomo, często używany wycior do czyszczenia komina nie jest jedynym rozwiązaniem. Ważne jest, by przygotować również zestaw do czyszczenia komina od dołu. Jeżeli dostęp do wylotu komina jest utrudniony, wymaga udrożnienia i czyszczenia także od dołu. Procedura czyszczenia w skrócie wygląda.

 

Sadza sypka lub szklista w przewodzie kominowym z paleniskiem stałopalnym lub olejowym (piece c.o. kominki)

Sypka sadza jest wynikiem dobrych warunków spalania paliwa, stosunkowo łatwa do usunięcia. Sadza sypka (miałka) ma konsystencję drobno zmielonego proszku i składa się przede wszystkim z popiołu.

Sadza szklista jest wynikiem niewłaściwego spalania, w efekcie którego powstaje tzw. nagar. Są to twarde zgrubienia, które oblepiają ścianki komina. Są dużo trudniejsze do usunięcia niż zwykła sadza sypka.

Procedura postępowania przy czyszczeniu komina

Czyszczenie od góry przewodu kominowego, jeżeli usytuowanie komina na to pozwala.

  1. Uprzednio wyłączyć lub wygasić palenisko, czyścić przy wychłodzonym przewodzie kominowym.
  2. Sprawdzić ciąg w przewodzie kominowym za pomocą zapałki dymnej: jeżeli jest ciąg kominowy,można przystąpić do czynności przygotowawczych przed czyszczeniem.
  3. W tym celu zamknąć szczelnie palenisko lub zasłonić zwilżoną matą osłonową w przypadku kominka otwartego. Zamknąć szczelnie wszelkie otwory rewizyjne i wyczystkę (można je dodatkowo okleić taśmą). Zamknąć szyber lub klapę przepustową w czopuchu (jeżeli jest).
  4. W celu uniknięcia zabrudzenia sadzą zabezpieczyć okolice paleniska matą.
  5. Przygotować odkurzacz kominiarski przed paleniskiem.
  6. Otworzyć okno w pomieszczeniu z paleniskiem.
  7. Do czyszczenia od strony wylotu komina można używać dowolnych zestawów kominiarskich przeznaczonych do czyszczenia danego materiału, z którego wykonany jest przewód dymowy: szczotek drucianych lub nylonowych na zestawie linowym, obrotowych wyciorów z głowicami sprężynowymi lub boramidowymi itp.
  8. Przy wykorzystaniu obrotowego systemu czyszczącego można najpierw opuścić swobodnie głowicę na dno przewodu kominowego. Następnie uruchomić obroty jednocześnie podciągając zestaw ku górze, aż do wlotu przewodu. Dzięki tej technice uniknie się zatkania przewodu sadzą.
  9. Delikatnie otworzyć palenisko przy włączonym odkurzaczu. Kilkukrotnie poruszać przepustnicą lub szybrem w celu usunięcia zalegającej tam sadzy.
  10. Wyczyścić zwykłym lub obrotowym wyciorem podłączenie paleniska do komina (czopuch). Odkurzyć czopuch.
  11. Oczyścić palenisko np. obrotowym zestawem z gwiazdą boramidową. Odkurzyć palenisko.
  12. Otworzyć wyczystkę i wybrać sadzę. Zamknąć wyczystkę.
  13. Sprawdzić ciąg kominowy w palenisku zapałką dymną.
  14. Uprzątnąć miejsce pracy.

Przy czyszczeniu systemem od dołu, jeżeli na wylocie komina zainstalowana jest nasada kominowa np typu strażak, należy ją zdemontować. Należy przewód wyczyścić przez otwór wyczystkowy. W tym celu można użyć elastycznych ręcznych lub obrotowych przedłużek łączonych. Aby zminimalizować ilość sadzy wysypującej się z wyczystki lub ryzyko zaklinowania się wyciora w nadmiarze sadzy w przewodzie kominowym czyścic przy włączonym odkurzaczu z rurą ssawną w wewnątrz wyczystki i zaślepionej gąbką wyczystce. Przed wykonaniem czyszczenia należy wykonać czynności jak przy czyszczeniu od góry w pkt. 1-6. Po czyszczeniu reszta procedury taka sama jak w pkt. 9-14 przy czyszczeniu od góry.

Jeżeli mamy do czynienia z sadzą szklistą należy użyć agresywnej głowicy typu gwiazda łańcuchowa lub jeż kominowy (głowica łańcuchowa z kolcami). Czyścić kontrolując, aby nie uszkodzić ścianek komina poprzez zbyt długie czyszczenie w jednym odcinku przewodu. Kiedy gruba warstwa zostanie zdrapana należy użyć mniej agresywnej głowicy, w celu doczyszczenia przewodu z resztek sadzy.

Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie swoich umiejętności, taką pracę należy zlecić kominiarzowi.

Zestawy do czyszczenia komina Virra - pytania i odpowiedzi

Kiedy należy czyścić komin od dołu?

Wtedy, kiedy czyszczenie od góry jest niemożliwe np trudno dostępny komin (brak ław kominiarskich). Zaniedbanie tego obowiązku (czyszczenia komina) może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Można zatruć się dymem, który mogłaby przedostać się do kotłowni lub wywołać pożar poprzez zapalenie się smoły, która osadza się w kominie przewodowym, dlatego czyszczenie komina jest czynnością niezbędną. Czyszczenie komina nie jest zadaniem łatwym. Wymaga to dużo cierpliwości ,zaangażowania i czasu kiedy chcemy przewód kominowy wyczyścić za pomocą szczotki.

Dlatego warto wykonać to mechanicznie i zaopatrzyć się w obrotowy zestaw do czyszczenia kominów. Zestaw taki przeznaczony jest do czyszczenia mechanicznego kominów od dołu, dzięki temu nie trzeba tej pracy wykonywać na dachu budynku. Umożliwia on usuwanie wszelkich zanieczyszczeń w łatwy sposób od dołu. Aby czyścić komin na większej wysokości należy wysunąć tylko szczotkę i przesuwać ją w głąb otworu kominka. Prawidłowo działający system kominowy musi być drożny i czysty na całej długości, dlatego tak ważne jest regularne dbanie o jego stan.

Next Previous Opinie klientów

Stronę wyszukiwano po frazach:

narzędzia do czyszczenia kominów, narzędzia do czyszczenia płomieniówek, do mechanicznego czyszczenia komina, zestaw do czyszczenia komina od dołu, do czyszczenia komina od dołu, zestaw do czyszczenia komina, obrotowy zestaw do czyszczenia kominów, narzędzia kominiarskie, narzędzia dla kominiarzy